تلاش برای تأمین آب با کیفیت برای مردم غرب استان سمنان

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سمنان با بیان اینکه تدابیر و اقدامات مطلوبی برای تأمین آب با کیفیت برای مردم غرب استان سمنان انجام شده است گفت: در حوزه غرب استان سمنان مهم‌ترین منبع تامین رودخانه حبله رود است که تأمین کننده آب شرب و بخش کشاورزی مردم شهرستان‌های آرادان و گرمسار است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای سمنان، حمید احسانی در مصاحبه با خبرنگار صدا و سیمای استان سمنان اظهار داشت: خوشبختانه با تدابیر انجام شده در حوزه کمی آب شرب مردم غرب استان مشکلی وجود ندارد و بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ لیتر آب شرب این مناطق از رودخانه حبله‌رود و مابقی نیز از چاه‌های در دسترس که در سطح شهرستان‌های گرمسار و آرادان وجود دارد تأمین می‌شود.

وی درباره تأمین آب بخش کشاورزی مرم شهرستان‌های گرمسار و آرادان نیز گفت: خوشبختانه با هماهنگی صورت گرفته با کشاورزان در فصل گندم رهاسازی از سد نمرود انجام شد و فصل کشت گندم به نحو مطلوب پشت سر گذاشته شد و در این زمینه مشکلی وجود نداشت.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سمنان با اشاره به خشکسالی‌های حوزه رودخانه حبله رود اضافه کرد: با هدف حفاظت از منابع آبی از کشاورزان خواسته شد تا از کشت تابستانه خودداری کنند.

احسانی با بیان اینکه در حال حاضر و در این فصل حجم آب رودخانه حبله‌رود به ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیتر رسیده است؛ گفت: با اقدامات و هماهنگی‌های انجام شده و برگزاری جلسات متعدد با مسئولان مرتبط در تهران تأمین آب شرب مردم گرمسار از نظر کمی با مشکلی مواجه نیست؛ اما از نظر کیفی مشکلاتی وجود دارد که البته این مشکل به سال‌های گذشته باز می‌گردد و خوشبختانه در این زمینه نیز اقدامات مطلوبی صورت گرفته و تلاش شده تا آب با کیفیت و پایدار تحویل مردم غرب استان سمنان شود.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای تأمین آب با کیفیت برای مردم گرمسار و آرادان خطرنشان کرد: در دهه ۷۰ کانال انتقال آب سیمین دشت با ظرفیت ۱۵ متر مکعب در ثانیه طراحی شده بود و هدف از طراحی آن جداسازی آب شور و شیرین بود که در نهایت آب با کیفیت به مردم گرمسار رسانده شود اما متأسفانه به دلایل تعددی در ابتدای کار به بهره‌برداری نرسید و هدف محقق نشد.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سمنان گفت: بعد از آن خط انتقال آبرسانی به گرمسار از سد نمرود تا شهرستان گرمسار به طول ۷۴ کیلومتر طراحی شد و اجرای آن آغاز شد و خوشبختانه در دولت شهید آیت الله رئیسی بخشی از خط انتقال در داخل حوزه استحفاظی استان سمنان اجرا شد و مابقی در دست مطالعه و اجرا است که امیدواریم در سال‌های آتی اجرا ‌شود.

احسانی با تأکید بر اینکه تلاش‌های فراوانی در حال انجام است که این خط انتقال آبگیری شود به برگزاری جلسات و بازدیدهای متعددی از سوی مسئولان مرتبط حوزه آب، نماینده مجلس،مسئولان اجرایی و سیاسی شهرستان و استان و وزارتخانه اشاره کرد و گفت: در این راستا مدیر حوزه آبریز حبله رود و فلات مرکزی و معاون عمرانی استاندار و نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی نیز از منطقه بازدید کردند تا مدیریت منابع آبی حوضه حبله‌رود به نحو مطلوب صورت گیرد.

وی گفت: تمامی تلاش‌ها بر این است که حداقل ۳۰۰ لیتر آب برای تأمین آب شرب با کیفیت وارد خط انتقال شود و این موضوع مصوب و اقدامات و تدابیر لازم در حال پیگیری است امیدواریم بتوانیم امسال آب با کیفیت را در روز‌های آینده تحویل مردم گرمسار و آرادان دهیم.

کد خبر: 2262
  تاریخ خبر : 9 تیر 1403
 اخبار و روابط عمومی
 45