تخصیص آب نامتعارف به معادن؛ پیشرفت ۹۵ درصدی پروژه آبرسانی به گرمسار

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان از پیشرفت ۹۵ درصدی پروژه آبرسانی به گرمسار با حمایت‌های ویژه دولت خبر داد و با تلاش‌های مجدانه آب نامتعارف به معادن این استان نیز اختصاص یافت.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای سمنان، محسن عسکری در نشست خبری مدیران صنعت آب و برق این استان با بیان اینکه شرکت آب منطقه‌ای سمنان در راستای سیاست‌ها و مأموریت ابلاغی از سوی وزارت نیرو سه وظیفه مهم تأمین، انتقال و حفاظت از منابع آبی را برعهده دارد و در این راستا پروژه‌های متعددی را در دست اجرا دارد، اظهار کرد: این شرکت طرح‌ها و پروژه‌های متعددی را در این دولت اجرایی کرده است.

 وی از طرح ملی آبرسانی به گرمسار به‌عنوان یکی از مهم‌ترین طرح‌های این شرکت نام برد و افزود: این پروژه با تأمین ۲۱ میلیون مترمکعب آب بخش‌های شرب و صنعت شهرستان‌های گرمسار و آرادان و شهر ایوانکی به طول ۷۴ کیلومتر از محل بند انحرافی سیمین‌دشت در استان تهران تا مخازن شهر ایوانکی در غرب استان سمنان اجرایی می‌شود.

 وی از پیشرفت کلی ۹۵ درصدی این طرح خبر داد و گفت: عملیات اجرایی این پروژه در قالب سه قرارداد در سال ۱۴۰۱ آغاز شده است و ادامه می‌یابد.

 مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان از تکمیل این پروژه تا پایان امسال خبر داد و اظهار کرد: با تکمیل این طرح تا پایان سال ۵۵ کیلومتر خط انتقال و ساختمان پیش‌تصفیه و ایستگاه پمپاژ در محدوده استان سمنان بهره‌برداری می‌شود.

 عسکری از طرح سامانه انتقال آب از سد کالپوش به شهر شاهرود به‌عنوان یکی از پروژه‌های مهم استان نام برد و گفت: این پروژه آبرسانی با سه ایستگاه پمپاژ و خط انتقالی به طول ۱۴۶ کیلومتر اجرا می‌شود. این پروژه مجوز ماده ۲۳ و مطالعات زیست محیطی پدافند غیرعامل دارد و از سال ۱۳۹۶ ردیف اعتباری در قانون بودجه داشته است.

 وی ادامه داد: هدف از اجرای این طرح در ابتدا تأمین پنج میلیون مترمکعب آب و تامین نیاز آب شرب شهر شاهرود و یک میلیون مترمکعب نیاز صنعت این منطقه بوده که به‌دلیل درخواست اهالی منطقه کالپوش و موافقت وزیر نیرو در دولت سیزدهم در تخصیص آب سد بازنگری شد و براساس آخرین ابلاغیه، تخصیص به میزان یک میلیون مترمکعب برای کشاورزی و یک میلیون مترمکعب برای آب شرب مجتمع روستایی کالپوش و تامین آب کشاورزی مردم محدوده طرح افزایش یافته است.

 مدیرعامل آب منطقه‌ای سمنان از مرمت و بازسازی کانال انتقال آب سیمین دشت به گرمسار در سال ۱۴۰۲ خبر داد و بیان کرد: این طرح با هدف بازسازی کانال انتقال آب سیمین دشت به گرمسار به ظرفیت ۱۵ مترمکعب بر ثانیه با هدف انتقال آب کشاورزی شهرهای گرمسار، ایوانکی و آرادان از بند انحرافی سیمین دشت تا بند انحرافی بنکوه به طول ۳۷ کیلومتر اجرایی شده است.

 عسکری از پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصدی این پروژه خبر داد و اظهار کرد: قرارداد عملیات اجرایی ۲۵ درصد باقی‌مانده طول کانال در شرف انعقاد است.

وی با بیان اینکه تا کنون ۶۵ میلیارد تومان اعتبار صرف این پروژه مهم آبرسانی شده است، گفت: با اجرای این پروژه بخش مهمی از مشکل کم‌آبی مردم منطقه حل می‌شود.

وی با اشاره به طرح علاج‌بخشی سد دامغان و اهمیت آن برای مردم دامغان، افزود: انجام مطالعات علاج‌بخشی این سد یکی از مهم‌ترین اقدامات شرکت آب منطقه ای سمنان بوده است.

 رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان با بیان اینکه طرح علاج‌بخشی با هدف بهبود وضعیت سد و افزایش بهره‌وری و تضمین عمر مفید سازه ضروری است، اظهار کرد: بالغ بر ۲۳۰ میلیارد ریال تاکنون در طرح علاج‌بخشی سد دامغان هزینه شده است و این طرح اکنون ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 عسکری به برخی از مهم‌ترین اقدامات انجام‌شده در حوزه حفاظت و بهره‌برداری منابع آب اشاره و بیان کرد: اجرای طرح‌های احیا و تعادل بخشی با هدف حفاظت از سفره‌های آب زیرزمینی در قالب نصب و تجهیز کنتورهای هوشمند، پر و مسلوب المنفعه کردن چاه‌های غیرمجاز، جلوگیری از اضافه برداشت و اصلاح و تعدیل پروانه‌های بهره‌برداری از مهمترین طرح های در حال اجرا در این بخش است.

وجود ۳۷۰۴ حلقه چاه کشاورزی فعال وی با اشاره به وجود سه هزار و 704 چاه فعال در این استان، گفت: استان سمنان در بحث نصب و تجهیز کنتورهای هوشمند از استان‌های پیشرو در کشور بوده است.

عسکری با بیان اینکه بیش از سه هزار و 700 چاه فعال در استان وجود دارد، بیان کرد: تاکنون 2 هزار و 411 حلقه از این چاه‌ها مجهز به کنتور هوشمند شده است.

 مدیرعامل آب منطقه‌ای سمنان با اشاره به توجه ویژه دولت به بحث منابع آبی و بهینه‌سازی مصرف آب در بخش‌های مختلف، گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا کنون ۲۰۴ حلقه چاه مجهز به کنتور شده‌اند.

انسداد ۴۸ چاه در استان سمنان

وی با اشاره به جدیت این شرکت در پر و مسلوب المنفعه کردن چاه‌های غیرمجاز، اظهارکرد: از دهه فجر سال گذشته تا کنون ۴۸ حلقه چاه شناسایی، پر و مسلوب المنفعه شده است.

جلوگیری از اضافه برداشت بیش از ۵۰ میلیون مترمکعب آب

رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان از جلوگیری از اضافه برداشت ۱۰ میلیون مترمکعب در استان در سال ۱۴۰۲ خبر داد و افزود: امسال ۵۹۴ پروانه بهره‌برداری اصلاح و تعدیل شده و در نتیجه، از حجم ۴۷ میلیون مترمکعب اضافه برداشت جلوگیری شده است.

عسکری از تحقق بودجه ۱۴۶۲ میلیارد ریالی این شرکت در سال گذشته به‌عنوان یکی از دیگر دستاوردهای شرکت آب منطقه‌ای سمنان نام برد و بیان کرد: امسال بالغ بر ۱۵۰۶ میلیارد ریال تحقق بودجه در شرکت ثبت شده است.

وی با اشاره به تلاش‌های شرکت آب منطقه‌ای سمنان برای اختصاص آب به صنایع این استان، اظهار کرد: اخذ تخصیص سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب آب از منابع نامتعارف برای چهار محدوده مطالعاتی کویر دامغان، داورزن، فرومد، کویر مرکزی و فرومد برای صنایع معدنی از اقدامات شاخص همکاران ما در این بخش بوده است. در همین راستا ۳۰ لیتر بر ثانیه معادل یک میلیون متر مکعب از محل چشمه تلخاب به صنایع منطقه اختصاص یافته است.

عسکری از تامین و بازتخصیص آب صنایع با آب نامتعارف پساب شهرها و بازچرخانی پساب صنایع خبر داد و گفت: در این بخش سالانه ۹ میلیون مترمکعب برای صنایع تامین شده است.

وی با بیان اینکه امسال سومین کارگزاری طرح ملی بازار آب کشور با کمک یک شرکت دانش‌بنیان در استان سمنان آغاز به کار کرد، ادامه داد: این طرح اکنون به‌صورت پایلوت در آبخوان سمنان دست اجراست.

رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان با بیان اینکه اجرای بازار آب یک سیاست تشویقی از سوی وزارت نیرو برای حفظ آبخوان است، افزود: در بازار آب، کشاورزان هم‌استانی می‌توانند با اجرای روش‌های نوین آبیاری و الگوی کشت مناسب و در نتیجه افزایش بهره‌وری، حجم آب در اختیار خود را مدیریت کنند.

عسکری اظهار کرد: هدف اصلی بازار آب در نهایت کاهش فشار بیشتر به منابع آبی زیرزمینی است و در این طرح، در صورتی که کشاورزان سطح زیر کشت خود را حفظ کرده باشد، در نهایت ۱۰ درصد از آب پروانه بهره‌برداری موجود در کارت شارژ سالیانه کشاورزان برای دیگر مصارف به فروش می‌رسد.

وی با اشاره به لایروبی رودخانه‌های استان سمنان در مدت یک سال گذشته، بیان کرد: لایروبی و بازگشایی رودخانه‌ها و مسیل‌های استان سمنان با هزینه‌کرد حدود ۸۹ میلیارد ریال از بهمن سال گذشته تاکنون به میزان ۱۸.۳۵ کیلومتر انجام شده است. ضمن اینکه در بحث مهندسی رودخانه نیز با صرف با اعتبار ۱۵۸ میلیارد ریال افزون بر ۳۵ کیلومتر لایروبی و بازگشایی رودخانه‌ها و مسیل‌ها صورت گرفته است.

رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان از آزادسازی اراضی بستر رودخانه به مساحت ۳۳ هکتار خبر داد و گفت: ساماندهی ۴.۵ کیلومتر از رودخانه‌ها و مسیل‌های استان از دیگر اقدامات یک سال اخیر آب منطقه‌ای استان است.

عسکری با اشاره به اهمیت رودخانه دائمی حبله‌رود از انجام سه بازید استاندار و معاونت عمرانی از این رودخانه خبر داد و افزود: تشکیل کارگروه حوزه آبریز حبله‌رود با حضور نمایندگان استان تهران، شرکت آب منطقه‌ای سمنان و شرکت مدیریت منابع آب ایران و همچنین بازدید علی پوراحمد به‌عنوان رئیس حوضه آبریز فلات مرکزی و حوضه‌های شرقی کشور از منطقه، مصوبات خوبی در این بخش به‌دنبال داشته است.

وی به پایش و نظارت بر حوزه آبریز حبله‌رود اشاره کرد و گفت: با وجود کاهش ۴۰ درصدی میزان بارش در حوضه آبریز سد نمرود نسبت به متوسط بلندمدت و تداوم خشکسالی‌ها در سال‌های اخیر با لحاظ حجم آب موجود در مخزن سد نمرود و میزان دبی ورودی به سد و رعایت اولویت تأمین آب شرب شهرستان‌های گرمسار و آرادان با افزایش میزان رهاسازی آب از ۲.۱ به ۳.۵ مترمکعب در ثانیه در یک ماه اخیر جمعا در حدود ۹ میلیون مترمکعب به مصارف کشاورزی و شرب شهرستان‌های گرمسار و آرادان اختصاص یافته و توزیع شد.

کد خبر: 2199
  تاریخ خبر : 16 بهمن 1402
 اخبار و روابط عمومی
 28