پروژه‌های بخش آب در دولت سیزدهم بسیار حائز اهمیت است

معاون مجامع، توسعه مدیریت و پشتیبانی شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: در دولت سیزدهم طرح‌های بخش آب بسیار حائز اهمیت است و در وزارت نیرو نیز طرح‌های ویژه که جزو مصوبات سفر دولت به استان‌ها است به صورت مستمر در کارگروهی که به این منظور ایجاد شده است رصد می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای سمنان، هوشنگ ملایی با بیان اینکه یک برنامه ریزی بسیار منسجم مستمر در وزارت نیرو برای رصد و پایش طرح های مصوب دولت وجود دارد اظهار داشت: این طرح ها از نظر پیشرفت فیزیکی، تأمین مالی و همچنین موانع اجرایی که بر سر راه آنها وجود دارد بررسی و رصد می شوند.

وی با بیان اینکه در حوزه تأمین مالی اجرای طرح‌ها بخشی از محل منابع عمومی صورت می‌گیرد گفت:  خوشبختانه عزم دولت چه در سال گذشته و امسال بر این است که ۱۰۰ درصد تخصیص منابع مالی طرح‌ها توسط سازمان برنامه و بودجه پرداخت شود.

معاون مجامع، توسعه مدیریت و پشتیبانی شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه منابع مالی دیگری برای تکمیل طرح‌ها استفاده می‌شود گفت:  استفاده از ظرفیت بانک‌ها (ماده ۵۶ )، استفاده از منابع داخلی وزارت نیرو به ویژه برای طرح‌های آب شرب و بهداشت مردم، تأمین مالی از محل فروش نفت و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و فاینانس طرح‌ها، پتانسیل‌هایی است که برای بسته مالی طرح‌های عمرانی کشور تعریف شده است.

ملایی افزود: خوشبختانه طرح انتقال آب به گرمسار هم از جمله طرح‌های ویژه وزارت نیرو است و در سه فاز تعریف شده است.

وی با بیان اینکه فاز نخست پروژه ملی و بزرگ آبرسانی به گرمسار اجرا شده است گفت: فاز دوم این پروژه با  صرف اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان منابع مالی در حال اجرا است که بخشی از این اعتبار از محل منابع عمومی و بخشی از سایر منابع تأمین شده است و امسال هم ۵۰ میلیارد تومان از محل منابع عمومی پیش‌بینی شده و ۱۰۰ میلیارد تومان هم با انعقاد تفاهم نامه همکاری شرکت آب منطقه‌ای با بانک صنعت و معدن تامین می‌شود.

معاون مجامع، توسعه مدیریت و پشتیبانی شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه بالغ بر ۷۰ تا ۸۰ میلیارد تومان نیز برای تکمیل فاز دوم پروژه آبرسانی به گرمسار نیاز است گفت: این اعتبار نیز از  محل سایر منابع در سال جاری تأمین می‌شود و امیدواریم این طرح امسال با توجه به اینکه برنامه خیلی جامع و مدونی از نظر مالی دارد؛ به بهره‌برداری برسد .

ملایی افزود:  کار مطالعات و مهندسی فاز سوم پروژه آبرسانی به گرمسار که از محل سد نمرود تا محل بند سیمین دشت و به طول ۳۷ کیلومتر است نیز  از سوی شرکت آب منطقه‌ای سمنان در حال انجام است  و مراحل طراحی و تصویب طرح در حال انجام است و بلافاصله پس از تصویب فاز سوم این طرح نیز عملیاتی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای این سه فاز ، سامانه انتقال آب از سد نمرود تا شهر گرمسار و ایوانکی به صورت کامل و به فاصله حدود بیش از 115 کیلومتر  که شامل ساختمان پیش تصفیه، ایستگاه پمپاژ، مخازن ذخیره است به بهره‌برداری می‌رسد و هم مردم شهرستان‌های گرمسار، آرادان و ایوانکی و هم بخش صنعت از انتقال این آب منتفع خواهند شد.

کد خبر: 2058
  تاریخ خبر : 3 خرداد 1402
 اخبار و روابط عمومی
 187