همه آنچه که باید درباره حقابه گرمساری‌ها از حبله‌رود بدانید

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سمنان با اشاره به وضعیت تأمین آب مردم شهرستان‌های گرمسار و آرادان برای مصارف مختلف تصریح کرد: شرکت آب منطقه‌ای سمنان با جدیت به دنبال حقوق مردم غرب استان سمنان است.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت آب منطقه‌ای سمنان، حمید احسانی با بیان اینکه کاهش آورد آبی به سد نمرود به دلیل خشکسالی یکی از مهم‌ترین علت‌های وضعیت آب تحویلی به گرمسار در سال‌های اخیر است افزود: بروز برخی تخلفات در بالادست و محدوده استان تهران نیز بر میزان آب ورودی به شهرستان‌های گرمسار و آرادان از محل سد نمرود اثرگذار بوده است.

وی با بیان اینکه شرکت آب منطقه‌ای سمنان به تأمین آب "باکیفیت" و "پایدار" برای مردم شهرستان گرمسار پایبند بوده واقدامات زیادی را برای تحقق این مهم انجام داده است گفت: این شرکت به منظور برقراری آب پایدار و با کیفیت برای مصرف شرب شهرستان های گرمسار ، آرادان و شهر ایوانکی در اواخر سال 1402 و اوایل امسال نسبت به انجام عملیات لایروبی کانال انتقال آب سیمین دشت به گرمسار به طول حدود 21 کیلومتر و با حجم عملیات لایروبی 60 هزار مترمکعب و همچنین لایروبی حوضچه آرامش بند انحرافی بنکوه به حجم تقریبی 20 هزار مترمکعب اقدام کرد.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سمنان با اشاره به اجرا و افتتاح خط انتقال آب شرب غرب استان سمنان به طول  حدود 23 کیلومتر و تأثیر آن بر افزایش کیفیت آب شرب مردم در این مناطق خاطرنشان کرد: نتیجه اجرای این پروژه ارزشمند، تأمین آب پایدار و مطلوب از خط انتقال به تصفیه خانه شهرستان گرمسار خواهد بود.

احسانی با مقایسه آمار توزیع آب شبکه آبیاری دشت گرمسار بیان کرد: در مجموع آب تخصیص یافته برای مصرف شرب منطقه غرب استان سمنان در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است و البته کیفیت آب تحویلی به آبفای شهرستان گرمسار با توجه به اجرای بخشی از خط انتقال آب به گرمسار و همچنین لایروبی کانال‌های انتقال حوضچه آرامش آن در سیمین‌دشت و بنکوه و تلاش‌های صورت گرفته در هفته‌های اخیر از سوی مسئولان سیاسی و اجرایی استان و شهرستان نسبت به سال گذشته بهبود نسبی یافته است.

وی با اشاره به کاهش تأمین آب برای مصرف کشاورزی شهرستان‌های گرمسار و آرادان در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به دلایل مختلف عنوان کرد: با این حال با پیگیری‌های مجدانه شرکت آب منطقه‌ای سمنان و به منظور آبیاری گندمزارهای این منطقه در اردیبهشت‌ماه امسال، رهاسازی آب از سد نمرود انجام شده و  سبب افزایش 22 درصدی تامین آب کشاورزان منطقه نسبت به مدت مشابه سال گذشته شد.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سمنان اضافه کرد: این رقم از پنج میلیون و 124 هزار و 600 متر مکعب در اردیبهشت‌ماه سال گذشته به 6 میلیون و 208 هزار و 920 متر مکعب در اردیبهشت‌ماه امسال رسید و این مهم نشان می‌دهد که شرکت آب منطقه‌ای سمنان با جدیت مطالبات کشاورزان را در چارچوب قوانین دنبال می‌کند.

احسانی با اشاره به مهم‌ترین اقدامات انجام شده در راستای مدیریت منابع آبی حوضه حبله‌رود، از "حضور مدیران شرکت آب منطقه‌ای سمنان در جلسات شورای تأمین شهرستان گرمسار به منظور بررسی مشکلات و محدودیت های آبی و حقابه شهرستان‌های گرمسار و فیروزکوه از سد نمرود" و "همچنین تأمین آب شرب و حقابه بران دشت گرمسار" به عنوان بخشی از این اقدامات یاد کرد.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سمنان با تأکید بر لزوم توجه کشاورزان به عدم کشت دوم بهاره و پاییزه و عدم توسعه سطح زیرکشت به منظور حفظ و حراست از منابع آبی موجود عنوان کرد: علاوه بر این موارد، "استفاده از محصولات کم آب بر" و "رعایت حداقل سطح زیر کشت از طریق ارگان‌های ذیربط مانند جهاد کشاورزی، صنف و خانه کشاورز" و همچنین "استفاده از ظرفیت گروه‌های گشت و بازرسی شرکت" نیز به عنوان بخش دیگری از پیگیری‌های شرکت آب منطقه‌ای سمنان در این زمینه است.

احسانی با اشاره به اهمیت اصلاح و بازسازی و تعویض دریچه‌های فرسوده شبکه گرمسار و آرادان برای کاهش هدررفت آب در این منطقه خاطرنشان کرد: در 15 ماهه اخیر تاکنون تعداد 58 عدد دریچه فرسوده در شبکه آبرسانی گرمسار تعویض شده است.

وی همچنین از رفع تصرف مساحتی بیش از 10 هکتار از اراضی منطقه بنکوه در حریم و بستر رودخانه حبله‌رود به عنوان یکی دیگر از اقدامات مهم شرکت آب منطقه‌ای سمنان برای تأمین آب غرب استان سمنان یاد کرد.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای با اشاره به قرارگیری بخش اعظم رودخانه حوزه حبله رود در حوضه استحفاظی استان تهران خاطرنشان کرد: شرکت آب منطقه‌ای سمنان ضمن تشکیل چندین جلسه کارگروه مشترک حوضه حبله‌رود با حضور نمایندگان شرکت‌های  آب منطقه‌ای تهران و شرکت مدیریت منابع آب ایران نسبت به انجام بازدیدهای میدانی اقدام کرده است.

احسانی همچنین با بیان اینکه مکاتبات متعددی از سوی شرکت آب منطقه‌ای سمنان با شرکت‌های مدیریت منابع آب ایران و آب منطقه.ای تهران به منظور رهاسازی آب از سد نمرود برای تأمین میزان آب حقابه بران گرمسار و آرادان صورت پذیرفت عنوان کرد: همچنین برای جلوگیری از اضافه‌برداشت‌های بالادست این خط انتقال بازدیدهای متعدد میدانی با حضور مسئولان مختلف از شبکه آبرسانی به گرمسار و آرادان صورت گرفته است. وی با اشاره به مطالبه به حق کشاورزان غرب استان سمنان مبنی بر تأمین آب برای مردم این شهرستان‌ها از محل حقابه آنان از حبله‌رود بیان کرد: شرکت آب منطقه‌ای سمنان با تمام توان در کنار مردم برای احقاق حق آنان تلاش کرده است و این تلاش ادامه خواهد یافت.

 

کد خبر: 2264
  تاریخ خبر : 10 تیر 1403
 اخبار و روابط عمومی
 55