مدیر منابع آب شهرستان دامغان خبر داد: کاهش حجم مخزن سد دامغان به دلیل خشکسالی ها و کاهش بارندگی در سال جاری

مدیر منابع آب شهرستان دامغان گفت : به دلیل خشکسالی ها و کاهش بارندگی در سال جاری، حجم مخزن این سد به 10 میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای سمنان علی شاهرودی با اعلام این خبر افزود : حجم مخزن این سد اکنون 51 درصد حجم کل مخزن رسیده که نسبت به سال گذشته در این زمان 24 درصد کاهش حجم داشته است.
وی ظرفیت مخزن سد دامغان را 21 میلیون مترمکعب اعلام و اضافه کرد : از آب سد برای مصارف شرب  وکشاورزی این شهرستان استفاده می شود که با توجه به روند کاهش حجم آب و طبق برنامه  منابع مصارف و مصوب شورای حفاظت از منابع آب  استان در سال جاری برداشت آب از سد حدود 10% درصد کاهش می یابد.
مدیر منابع آب شهرستان دامغان تعداد بهره برداران بخش کشاورزی از این سد را 2 هزار نفر اعلام کرد و گفت : هدف اصلی سد دامغان تامین آب شرب شهرستان دامغان و تنظیم آب کشاورزی 23 روستا  و حدود 900 هکتار از اراضی دامغان  می باشد.
شاهرودی تصریح کرد : به صورت میانگین ماهانه 250 هزار مترمکعب صرف آب شرب ، 500 هزار متر مکعب صرف آبیاری باغ ها و مزارع کشاورزی پایین دست سد دامغان می شود.
وی کاهش دبی چشمه علی و برداشت باغ ها و مزارع موجود واقع در مسیر راه را یکی از عوامل اصلی کاهش چشمگیر حجم مخزن سد دامغان برشمرد و افزود : چشمه علی یکی اصلی ترین منبع تامین آب این سد است که اکنون دبی آن 250 لیتر بر ثانیه است که نسبت به سه ماه گذشته، بیش از 100 لیتر بر ثانیه کاهش یافته است.
علی شاهرودی جاری شدن سیلاب های فصلی را یکی دیگر از منابع تامین آب این سد اعلام و اضافه کرد : در 2 سال اخیر به دلیل کاهش بارندگی فقط نیم میلیون مترمکعب آب از بروز سیلاب فصلی به سد وارد شده است که این میزان بسیار ناچیز است.
 

کد خبر: 1459
  تاریخ خبر : 6 خرداد 1397
 اخبار و روابط عمومی
 773
  دیدگاه کاربران