رهاسازی آب از سد نمرود آغاز شده است

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سمنان گفت: برای کمک به کشت گندم کشاورزان گرمساری از اوایل اسفندماه رهاسازی آب از سد نمرود آغاز شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای سمنان، حمید احسانی در هشتمین جلسه کارگروه استانی سازگاری با کم‌آبی که به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سمنان و در سالن جلسات کوثر استانداری سمنان برگزار شد؛ اظهار داشت: با عنایت به رهاسازی آب از سد نمرود در حال حاضر حدود چهار متر مکعب آب در رودخانه حبله‌رود جریان دارد و تحویل کشاورزان گرمساری شده است.

 

وی با اشاره به وجود خشکسالی‌های متناوب و همچنین کاهش میزان نزولات جوی در استان کویری و حوزه‌های بالادستی سمنان گفت: کشاورزان در شرایط کم‌آبی از کشت تابستانه اجتناب ورزند.

 

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سمنان با اشاره به درخواست شورای شهر شهمیرزاد مبنی بر احداث استخر ذخیره آب زمستان گفت: شرکت آب منطقه‌ای سمنان با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان نسبت به بررسی ابعاد فنی و قانونی درخواست ارسالی اقدام کرده و نتیجه بررسی‌های انجام شده به زودی به متقاضی اعلام خواهد شد.

احسانی با اشاره به برخی مصوبات این جلسه گفت: پیگیری مباحث مربوط به تنش آبی شهرهای سمنان و شاهرود از  جمله مصوبات بود که مقرر شد که اقدامات لازم برای جلوگیری از بروز بحران آب در تابستان پیش رو با همکاری و هماهنگی فرمانداری‌ها و شهرداری‌های شهرهای مذکور انجام شود.

 

وی خاطر نشان کرد: ارائه پیگیری از وضعیت ایمنی و کیفی آب شرب شهرهای استان و پیگیری دغدغه کشاورزان درباره اصلاح و تعدیل چاه‌ها در سطح ملی از دیگر مصوبات کارگروه استانی سازگاری با کم‌آبی استان سمنان بود.

 

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سمنان افزود: همچنین مقرر شد تا سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان برنامه عملیاتی کشت تابستانه را در جلسه آتی کارگروه ارائه کند.

 

گفتنی است ارائه گزارش شرکت آب و فاضلاب استان در خصوص آخرین وضعیت پروژه‌های کمی و کیفی(تأمین آب شرب) در سال ۱۴۰۲، بررسی مشکلات کشاورزان و باغداران پسته و پیگیری مصوبات قبلی از مهم‌ترین دستور کارهای جلسه کارگروه استانی سازگاری  با کم‌آبی استان سمنان بود.

کد خبر: 2225
  تاریخ خبر : 28 اسفند 1402
 اخبار و روابط عمومی
 84