پیام سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سمنان به مناسبت هفته صرفه‌جویی در مصرف آب

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سمنان در پیامی ضمن تبریک هفته گرامیداشت صرفه‌جویی در مصرف آب از مردم خواست تا در حفظ آب کوشا باشند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای سمنان در متن این پیام آمده است که: بدون شک آب یکی از مهم‌ترین نعمات خداوند برای استمرار حیات بشر بوده و بدون این نعمت ارزشمند، ادامه زندگی برای هیچ یک از مخلوقات خدای متعال ممکن است.

اهمیت آب نه تنها برای مصرف شرب، بلکه برای برای مصارف کشاورزی و صنایع نیز به اندازه‌ای است که بدون این نعمت بی‌بدیل و بدون جایگزین الهی، نمی‌توان به زندگی ادامه داد.

اما این نعمت ارزشمند خداوند مانند بسیاری از نعمت‌ها، امانت نسل‌های آینده است که امروز در اختیار ما قرار گرفته و همه ما موظفیم تا آن را برای آیندگان حفظ کنیم‌. اهمیت حفاظت از آن برای استفاده آیندگان، امروز که کشورمان همانند بسیاری از کشورهای دنیا با پدیده تغییر اقلیم و بحران کم‌آبی مواجه است، بیشتر نمایان می‌شود.

در استان کویری سمنان نیز که شدت این کم‌آبی بسیار بیشتر از دیگر استان‌های کشور بوده و به گفته کارشناسان و بر اساس آمارهای موجود یکی از خشک‌ترین استان‌های کشور محسوب می‌شود، اهمیت حفظ منابع اندک آبی برای ادامه حیات در آینده بسیار بیشتر است. امروز باید باید با راهکارهای عملی در راستای حفظ منابع آبی گام‌های مؤثری برداشته شود.

اما کم‌آبی موجود از یک سو و افزایش مصرف آب در دیگر سو سبب شده است که برای تأمین آب به سراغ منابع ارزشمند آبی زیرزمینی برویم، غافل از اینکه آب‌های زیرزمینی گنج‌های پنهان و ارزشمندی هستند که برداشت بی‌رویه از این منابع می‌تواند حیات و زندگی را نه تنها در آینده بلکه در همین عصر حاضر به خطر بیندازد و این لزوم توجه به حفظ منابع آبی را بسیار نمایان می‌سازد.

بی‌ تردید یکی از مهم‌ترین راه‌های حفاظت از آب به عنوان میراث ارزشمند آیندگان، «صرفه‌جویی» در مصرف آن در همه بخش‌هاست. امروز ما نیاز داریم تا با تأسی از دین مبین اسلام و عمل به تأکیدات آن، در مصرف آب مدیریت کنیم.

 البته صرفه‌جویی و مدیریت مصرف با معنی کم مصرف کردن نیست، اما حتماً برای صرفه‌جویی در مصرف آب باید از این نعمت الهی درست و به اندازه مصرف کنیم و از اسراف آن بپرهیزیم.

در این میان آموزش فرهنگ مصرف آب امری ضروری است و این مهم باید در جامعه نهادینه شود، چراکه با رعایت نکات مدیریت مصرف تاثیر زیادی در حفظ و حراست از این ماده حیاتی ارزشمند دارد.

هفته نخست تیرماه که به نام «هفته صرفه‌جویی در مصرف آب» نامگذاری شده است، فرصتی ارزشمند است تا همه ما با تأمل در این نکات، گامی عملی و مستمر در حفظ آب، این مایه حیات برداریم.

 

حمید احسانی

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سمنان

کد خبر: 2259
  تاریخ خبر : 2 تیر 1403
 اخبار و روابط عمومی
 53