مدیریت توأمان منابع آب و مصرف برق چاه‌های کشاورزی در سمنان در حال اجرا است

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سمنان از اجرای شیوه‌نامه مدیریت توأمان منابع آب و مصرف برق چاه‌های کشاورزی در سمنان با هدف حفاظت از منابع آب زیرزمینی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای سمنان، حمید احسانی با بیان اینکه حفاظت و صیانت از منابع آب زیرزمینی یکی از اولویت‌های اساسی کشور در بخش آب است، اظهار داشت: حفاظت از منابع آبی زیرزمینی در استان کویری و کم آب سمنان به جد در حال انجام است.

وی با تأکید بر اینکه شیوه‌نامه مدیریت توأمان منابع آب و مصرف برق چاه‌های کشاورزی با اهداف متعددی در حال اجرا است، افزود: پایش و مدیریت هوشمند منابع آب چاه‌های کشاورزی، حفاظت از منابع آب زیرزمینی با پایش انرژی مصرفی چاه‌های آب کشاورزی، اصلاح و به‌روزرسانی اطلاعات مشترکین چاه‌های کشاورزی، بسترسازی برای اجرای تحویل حجمی آب در چاه‌های کشاورزی مطابق با پروانه‌های معتبر، زمینه‌سازی برای اجرای الگوی کشت از مهم‌ترین اهداف این شیوه‌نامه است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سمنان خاطرنشان کرد: در پروژه مدیریت توأمان چاه‌های کشاورزی، مصرف منابع آب  مدیریت می‌شود.

 احسانی گفت: تجهیز چاه‌های کشاورزی به کنتورهای هوشمند مهم‌ترین ابزار در راه دستیابی به اهداف مدیریت توامان است و با تدبیر جدید وزارت نیرو مصرف برق همزمان با مصرف آب کنترل می‌شود و پروانه‌های بهره‌برداری صادره برای چاه‌های کشاورزی،  ملاک تحویل انرژی است.

76 درصد چاه‌های آب در استان سمنان به کنتور هوشمند تجهیز شد

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سمنان با بیان اینکه 2 هزار و 250 کنتور هوشمند آب بر روی چاه‌های آب در سراسر استان سمنان نصب شده است، گفت: 76 درصد چاه‌های آب در استان سمنان به کنتور هوشمند تجهیز شده است.

احسانی با اشاره به اجرای طرح‌ احیا و تعادل بخشی در سطح استان سمنان خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح‌ اضافه برداشت از آب‌های زیرزمینی کنترل می شود.

وی افزود: نصب کنتور هوشمند بر روی چاه‌های کشاورزی و صنعتی در مدیریت مصرف آب و کاهش افت آب سفره‌های زیرزمینی نقش مهمی داشته است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سمنان با اشاره به شناسایی و کشف چاه‌های غیرمجاز گفت: تعداد 357حلقه چاه غیر مجاز از آغاز طرح احیا تا کنون شناسایی و پر و مسلوب المنفعه شده است.

احسانی شناسایی این چاه‌ها صرفه‌جویی 2.9 میلیون متر مکعب آب برای استان را در پی داشت.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سمنان به میزان جلوگیری از اضافه برداشت آب از چاه‌ها از ابتدای اجرای طرح تا کنون اشاره کرد و گفت: به میزان 23.358 میلیون متر مکعب از اضافه برداشت آب از چاه‌های مجاز کشاورزی جلوگیری شده است.

احسانی در پایان هدف از اجرای طرح مدیریت توأمان منابع آب و مصارف برق چاه‌های کشاورزی، را رصد و مدیریت هوشمند مصارف آب کشاورزی عنوان کرد و گفت: با اجرای این طرح، حفاظت از منابع آب زیرزمینی با پایش انرژی مصرفی چاه‌های آب کشاورزی امکان پذیر می‌شود.

کد خبر: 2247
  تاریخ خبر : 7 خرداد 1403
  آخرین به‌روزرسانی : 7 خرداد 1403
 اخبار و روابط عمومی
 84