طرح آبرسانی به غرب استان سمنان با جدیت در حال اجرا است

سرپرست معاونت طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای سمنان با اشاره به آخرین وضعیت طرح ملی و مهم آبرسانی به غرب این استان گفت: پروژه اجرای خط انتقال این طرح با جدیت و اهتمام ویژه در حال انجام است.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت آب منطقه‌ای سمنان، حسن خیرخواه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طرح آبرسانی به گرمسار با هدف تامین 21 میلیون متر مکعب آب  سالم و پایدار برای مصارف شرب مردم شهرستان‌های گرمسار آرادان و شهر ایوانکی صنعت منطقه حال اجرا است.

وی با بیان اینکه طول خط انتقال  برای این طرح در محدوده استان سمنان ۵۵ کیلومتر است خاطرنشان کرد:  در سنوات گذشته و تا قبل از دولت سیزدهم حدود 47 کیلومتر از این خط انتقال احداث شده و هشت کیلومتر آن  باقی‌مانده بود.

سرپرست معاونت طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای سمنان با اشاره به اهتمام دولت سیزدهم بر تکمیل پروژه‌های نیمه تمام به ویژه پروژه‌های نیمه‌تمام آبرسانی تصریح کرد: در نخستین سفر استانی دولت سیزدهم به استان سمنان، با خواست و مطالبه عموم مردم غرب استان و متعاقب آن  مطالعات فنی صورت گرفته،تکمیل و بهره برداری از طرح آبرسانی به گرمسار با ساخت سازه آبگیری از کانال بتنی، احداث ساختمان و تأسیسات  پیش تصفیه در ابتدای محدوده استان سمنان و همچنین خرید و اجرای هشت کیلومتر لوله فولادی به قطر ۸۰۰ میلیمتر مصوب شد.

خیرخواه اضافه کرد: به منظور تحقق مصوب سفر رئیس جمهور به استان پس از برگزاری تشریفات مناقصه سه قرارداد  با موضوعات فوق الاشاره با پیمانکاران منتخب منعقد و شهریور ماه سال 1403 به عنوان زمان تکمیل و بهره‌برداری از طرح در محدوده استان سمنان پیش‌بینی شد ولیکن با توجه به  مساعدت‌های ویژه  وزیر نیرو و پیگیری‌های مدیران ارشد استان در زمینه تأمین به موقع منابع مالی مورد نیاز، و تلاش شبانه‌روزی  همه ارکان مرتبط با طرح ،  انشالله  پروژه خط انتقال آب تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه طرح  آب‌رسانی به  شهرستان‌های گرمسار، آرادان و شهر ایوان‌کی در سه بخش مجزا با پیشرفت تجمعی  بیش از   60 درصد در حال اجرا است افزود: ساخت و پوشش لوله فولادی مورد نیاز به طول هشت کیلومتر بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

سرپرست معاونت طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای سمنان با بیان اینکه خط انتقال در ۸ کیلومتر باقی مانده از این پروژه آبرسانی با پیشرفت بیش از ۵۰ درصد در حال اجرا است گفت: یکی از مهم‌ترین مراحل این پروژه بزرگ احداث ساختمان و نصب تأسیسات پیش تصفیه در ابتدای مسیر است که احداث  ساختمان  پروژه نیز تاکنون 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

خیرخواه عدم اجرای 19 کیلومتر از خط انتقال این طرح در محدوده استان تهران را از مهم‌ترین موانع پیش روی تکمیل نهایی آن عنوان و خاطرنشان کرد: در  موافقتنامه  طرح، آبگیری از بند انحرافی سیمین‌دشت و اجرای خط انتقال با لوله فولادی تا مخازن شهر ایوانکی به طول ۷۴ کیلومتر پیش‌بینی و ابلاغ  شده است؛ اما به دلیل معارضت و ممانعت از اجرای طرح توسط تعدادی از  اهالی روستای مجاور خط انتقال در محدوده  استان تهران ناچاراً  آبگیری با احداث سازه آبگیر برروی کانال بتنی پس از آخرین دریچه آبگیری  استان تهران انجام می‌گیرد و  عملاً اجرای 19 کیلومتر از خط انتقال در استان تهران تاکنون متوقف مانده است.

وی خاطرنشان کرد: البته همانطور که پیشتر نیز اشاره شد با توجه به اینکه انتقال آب تا ابتدای محدوده استان سمنان  توسط کانال بتنی با ظرفیت و شرایط قابل قبولی انجام می‌گیرد  این مهم خلل چندانی در کیفیت بهره‌برداری از طرح در کوتاه مدت  ایجاد نمی‌کند و با بهره‌برداری  از خط انتقال 55 کیلومتری آن در محدوده استان سمنان، شاهد تأمین آب پایدار برای شهرها و روستاهای غرب استان سمنان خواهیم بود.

سرپرست معاونت طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای سمنان اضافه کرد: با توجه به ابلاغ تخصیص آب سد نمرود انجام مطالعات و اخذ مصوبه‌های لازم برای صدور مجوز ماده ۲۳ قانون الحاق بخشی از مقررات مالی دولت برای اتصال خط انتقال آب  به سد نمرود و  تأمین و انتقال ۲۱.۰۷ میلیون متر مکعب آب و شرب و صنعت شهرستان‌های گرمسار و آرادان و شهر ایوانکی  با جدیت در دست  پیگیری است.

وی ضمن قدردانی از حمایت‌های نماینده مردم گرمسار و آرادان. در مجلس شورای اسلامی و نماینده عالی دولت در استان سمنان برای اجرای پروژه آبرسانی به گرمسار گفت: این حمایت‌ها سبب شد تا روند پروژه آبرسانی در این منطقه تسریع شود.

کد خبر: 2152
  تاریخ خبر : 15 آبان 1402
  آخرین به‌روزرسانی : 15 آبان 1402
 اخبار و روابط عمومی
 186