پوشش 99.9 درصدی شبکه آب شرب در شهرهای ایران؛ پوشش شبکه آب روستایی به بیش از 90 درصد می‌رسد

سخنگوی صنعت آب کشور از پوشش 99.9 درصدی شبکه آب شرب در شهرهای ایران خبر داد و گفت: پوشش شبکه آب روستایی به بیش از 90 درصد می‌رسد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای سمنان، فیروز قاسم زاده در حاشیه بازدید از برخی پروژه‌های این شرکت اظهار داشت: در توسعه شبکه توزیع آب شرب شهری که مستقیم با مصارف مردم در ارتباط هست جزو کشورهای برتر دنیا هستیم و بانک جهانی نیز این مهم را تایید کرده است.

وی با بیان اینکه در بخش شبکه شرب شهری 99.9 پوشش شبکه داریم و پوشش شبکه آب روستایی نیز 82 درصد است گفت: در بخش شهری پوشش شبکه ضریب بالایی است و در بخش روستایی هم تلاش دولت سیزدهم این است که پوشش به بالای 90 درصد برسد.

سخنگوی صنعت آب کشور با بیان اینکه ایران یک کشور با اقلیم خشک و نیمه خشک است و یک سوم متوسط جهانی بارش دارد افزود: برای تأمین آب نیاز است از تمامی ظرفیت‌ها استفاده شود به عنوان مثال اگر پتانسیل‌های منابع آبی در کشور و یا اطراف کشور وجود دارد باید از این ظرفیت‌ها به نحو بهره‌برداری شود.

قاسم‌زاده تصریح کرد: در این راستا استفاده از آبهای نامتعارف که در حوزه پساب است و استفاده از آب دریا در دستور کار است.

وی با بیان اینکه اجرای پروژه‌های پساب گران است و مصارف آن نیز خاص است گفت: خوشبختانه صنایع بیشترین مصرف‌کننده برای پساب هستند و طرح‌هایی نیز در این زمینه تعریف شده است.

سخنگوی صنعت آب کشور با بیان اینکه تا کنون نزدیک 50 طرح با سرمایه گذاری 16 هزار میلیارد تومان در قالب طرح‌های سرمایه‌گذاری در این حوزه تدوین شده است تصریح کرد: در حال حاضر سرمایه‌گذاران مستقر شدند و این طرح‌ها پیشرفت‌هایی نیز داشتند.

قاسم زاده افزود: حدود 330 میلیون متر مکعب از پساب تولیدی کشور به استفاده صنایع اختصاص داده شده که خود سرمایه‌گذاران این آب را به محل مصرف می‌برند و حضور سرمایه‌گذاران در این بخش هزینه‌های عمومی دولت را کاهش داده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ظرفیت خوبی در آبهای دریا وجود دارد که استفاده از ان نیز در دستور کار قرار گرفته است و در حال حاضر بین 600 تا 700 میلیون متر مکعب پروژه‌های در این بخش در حال انجام است.

سخنگوی صنعت آب کشور گفت: هدفگذاری ما این است که بالای 4 میلیارد آب از دریا به پهنه داخل کشور منتقل کنیم و این طرح‌ها نیز در قالب طرح‌های سرمایه‌گذاری است و در حال حاضر 5 طرح عمده و بزرگ در این حوزه تعریف شده است و سرمایه‌گذاران انتخاب شدند و طرح‌هایی نیز شروع شده است؛ یک طرح در حوزه یزد و کرمان و هرمزگان بود که این طرح‌ها به بهره‌برداری رسیده است.

قاسم‌زاده ابراز امیدواری کرد تا با استفاده از ظرفیت آب دریا بخشی از محدودیت‌های منابع آبی که با توجه به شرایط اقلیمی در کشور به وجود آمده است رفع شود.

کد خبر: 2090
  تاریخ خبر : 7 مرداد 1402
 اخبار و روابط عمومی
 285